Adopcja ze schroniska jest jednym ze sposobów pomocy bezpańskim zwierzętom. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzęcia powinna być dobrze przemyślana, ponieważ pociąga za sobą wiele konsekwencji.

Na co zwrócić uwagę rozważając adopcję?

 • warunki mieszkaniowe: dla dużego, energicznego psa lepszy będzie dom z ogrodem, niż mieszkanie w bloku,
 • styl życia: domatorzy unikający spacerów powinni rozważyć adopcję kota zamiast psa,
 • wyjazdy: częstym powodem porzucania zwierząt są podróże, dlatego osoby często wyjeżdżające powinny zapewnić  im opiekuna lub pobyt w hotelu,
 • wiek: istotny jest zarówno wiek zwierzęcia, jak i adoptującego; ludzie starsi przygarniając młodego szczeniaka
  mogą mieć problem z zapewnieniem mu wystarczającej dawki ruchu.

Należy pamiętać!

Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, więc adoptując dużego psa należy liczyć się z tym, że może potrzebować pomocy w poruszaniu się.

 • dzieci: w przypadku adopcji psa należy zwrócić szczególną uwagę na jego temperament; należy wybrać zwierzę,
  które nie przejawia agresji,
 • możliwości finansowe: wszystkie zwierzęta mają swoje wymagania żywieniowe; warto wziąć je pod uwagę,
  ponieważ podopieczny, który np. ze względów zdrowotnych potrzebuje specjalistycznej karmy, będzie też wymagał większych nakładów pieniężnych.

Decyzja!

Decyzja o adopcji powinna być omówiona ze wszystkimi domownikami. Jednak należy pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzę ponoszą osoby dorosłe, dlatego nie powinno się ulegać presji wywieranej przez dzieci. Pracownicy schroniska z pewnością chętnie pomogą wybrać właściwe zwierzę i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Zanim dojdzie do adopcji, lepiej poznać swojego przyszłego podopiecznego. Odwiedzić go w schronisku, zabrać na spacer lub nakarmić. Dzięki temu decyzja będzie jeszcze lepiej przemyślana. Należy pamiętać, że bezpańskie zwierzęta mają często trudną przeszłość. Wiele z nich doświadczyło w życiu przemocy ze strony ludzi i sam pobyt w schronisku również jest dla nich dużym stresem. Z tego powodu warto zaczerpnąć wiedzy od pracowników schroniska, którzy podpowiedzą, jak postępować z podopiecznym po adopcji.

Zobacz materiał VIDEO