Henryk walczył dzielnie, jak na takiego wiekowego dęba przystało i zajął 2 zaszczytne miejsce.

Drzewo Roku 2018

Tytuł Drzewa Roku 2018 otrzymuje Klęczące drzewo w Krasnymstawie ( woj. lubelskie) – 4131 głosów

2. miejsce – Dąb Henryk w Krakowie – 3612 głosów

3. miejsce – Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie ) – 2303 głosy

Serdecznie gratulujemy laureatom.

W zeszłą sobotę (23.06) na linii Bronowice Małe -Borek Fałęcki, gdzie mieszka #DąbHenryk, kursował zabytkowy tramwaj o numerze 8. Wszyscy mieszkańcy Krakowa, którzy właśnie tą linią podążali w kierunku Borku, mogli poznać niezwykłą historię Dębu Henryka. Zostali również poinformowani o możliwości głosowania na Henryka w konkursie Drzewo Roku 2018.

Jeszcze tylko 4 dni zostały do zakończenia głosowania!. Zajrzyj już dziś na tę stronę i zagłosuj!

Głosuj na #DąbHenryk

Zachęcamy do głosowania na stronie www.drzeworoku.pl 

W najbliższą sobotę o godzinie 12.00 (23.06) odbędzie się spotkanie pod Dębem Henrykiem w Borku Fałęckim – kandydatem w konkursie „Drzewo Roku”. Dla wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem przygotowany zostanie specjalny przejazd zabytkowym tramwajem.

Spotkanie pod dębem to nie lada gratka dla wszystkich jego miłośników i chętnych poznania jego wyjątkowej historii. Będzie to także wyjątkowa okazja do spotkania z panem Piotrem – społecznym strażnikiem dęby i wspierającymi akcję krakowskimi dendrologami. W czasie spotkania zostanie wykonane pamiątkowe zdjęcie z tym niesamowitym drzewem, które z wielką dumą zapisuje się w historii Krakowa i ma ogromne szanse na tytuł „Drzewa Roku” 2018.

Wszyscy zainteresowani będą mogli przyjechać do Borku Fałęckiego zabytkowym tramwajem krakowskiego MPK. Pojazd oznaczony będzie jako „8 dąb Henryk” i wyruszy z Bronowic Małych o godz. 11 i przejedzie trasą linii numer 8.

Rozkład jazdy tramwaju:
Bronowice Małe – godz. 11.00
Teatr Bagatela – godz. 11.15
Wawel – godz. 11.22
Korona – godz. 11.28

Zobacz spot!

Przypominamy, że głosowanie na „Drzewo Roku” trwa tylko do 30 czerwca. Głosować można na stronie drzeworoku.pl.

#DąbHenryk czeka na Państwa głos. Przypominamy, że głosowanie na Drzewo Roku 2018 trwa do 30 czerwca.

Głosować może każdy pod tym adresem. Razem z pewnościa się nam uda!

Historia Dębu HENRYK, krakowskiego kandydata w plebiscycie Drzewo Roku 2018

Dąb Henryk od ponad 240 lat znajduje się przy ulicy Zakopiańskiej 121. Swoje imię zawdzięcza odważnemu Henrykowi Bartyzelowi, który za czasów okupacji niemieckiej uratował drzewo przed wycinką. Dąb również nazywany jest walecznym…

Historia Henryka rozpoczyna się najprawdopodobniej w 1773 roku, kiedy w miejscu dorosłego dziś drzewa łupinka małego żołędzia pękła i wypuścił korzonek, a potem łodyżkę. Informacje te potwierdza ekspertyza dendrologiczna, wykonana przez naukowców Wydziału Leśnego uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w Krakowie. Lata młodości upłynęły dębowi szczęśliwie. Za sprawą płynącego pod nim Potoku Rzewnego miał bardzo sprzyjające warunki do rozwoju. Na kartach historii dąb po raz pierwszy zapisał się jako drzewo będące istotnym elementem topograficznym do wytyczenia mapy katastralnej przez Austriaków. Jest to istotny fakt z jego życia, ponieważ ową mapę wykorzystał Henryk Bartyzel – inżynier energetyki, zamieszkały najbliżej dębu, około 20 m od drzewa – by nie dopuścić do ścięcia dębu na polecenie niemieckiego urzędnika. Taka postawa wymagała odwagi, bo Polska była pod okupacją niemiecką, funkcjonariusz zagroził, że sprawdzi informacje otrzymane od Henryka Bartyzela i jeśli okażą się nieprawdziwe, wróci i ukaże mężczyznę. Na szczęście nie wrócił. To właśnie po swoim obrońcy dąb otrzymał imię HENRYK. Kolejne zagrożenie pojawiło się w latach 70. Było związane z rozwojem komunikacji i rozbudową ruchliwej Zakopianki. Siedlisko dębu było zagrożone, a roczny przyrost drzewa nie sięgał nawet 1 mm! Istniało poważne ryzyko, że drzewo obumrze. Chociaż jego miejsce do życia nie jest komfortowe, HENRYK trzyma się dzielnie do dziś prawdopodobnie za sprawą podziemnego potoku. To on daje mu siłę i zapewnia podstawowe warunki wzrostu mimo bliskiego sąsiedztwa bardzo ruchliwej drogi – 30 tys. pojazdów mija HENRYKA codziennie!
Więc to jest niesamowita sprawa, w jaki sposób on przetrwał, to jest pewnego rodzaju drzewo bojownik – mówi o dębie jego opiekun, aktywista Piotr Gzyl.
Dąb HENRYK nie przestaje walczyć. Przez lata kora drzewa służyła ludziom do celów kosmetycznych i leczniczych. Dzielił się nią, wskutek czego sam znacznie ucierpiał. Ubytek kory ciągnie się od korzeni, aż do wierzchołka, co mocno osłabia drzewo w codziennych zmaganiach z warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, mrozem – które przyspieszają starzenie się drzewa.
Dąb HENRYK to nie tylko najstarszy zabytek Borku Fałęckiego, ale też przyjaciel tamtejszej społeczności.
Dzięki zainteresowaniu się tym drzewem znalazłem wiele historii, wiele interesujących opowieści o miejscu i okolicach. Stare drzewa są nośnikami naszej historii i kultury – podsumowuje Piotr Gzyl.
Historia drzewa pisze się dalej. Być może w niedalekiej przyszłości dąb HENRYK wygra konkurs Drzewo Roku i stanie do kolejnej bitwy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Więcej informacji na stronie www.zielenwkrakowie.pl. Głosy w Konkursie Drzewo Roku 2018 można oddawać na stronie www.drzeworoku.pl w terminie od 1 do 30 czerwca b.r. Liczymy na Państwa aktywność!

Dąb Henryk kandydatem do Drzewa Roku 2018

Drzewo Roku 2018

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność.

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2018, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec.

Po kliknięciu w przycisk „Więcej informacji”, pokaże się opis danego drzewa oraz galeria zdjęć. Głosujemy klikając w przycisk „Głosuj”. Z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w link potwierdzający, wysłany na podany adres e-mail. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób.

źródło: http://drzeworoku.pl/

Dąb Henryk

Dąb Henryk z Krakowa wśród 16 kandydatów do tytułu Drzewo Roku 2018. Liczymy na Państwa wsparcie w internetowym głosowaniu, które startuje 1 czerwca na stronie www.drzeworoku.pl.

Co to za konkurs? 

Konkurs Drzewo Roku to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek, oraz reżyser Kazimierz Kutz.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa.

Wydział Kształtowania Środowiska UMK aktywnie wspiera akcję głosowania.

Dąb Henryk ma swój spot!

Obejrzyj

Konkurs Drzewo Roku

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Inauguruje go corocznie 10 października ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. To dobry, łatwy i opłacalny sposób ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.