Kiedy cięcie jest szkodliwe.
Drzewo, jak każdy żywy organizm ma granice tolerancji, a to znaczy, że nie możemy ciąć ani za często, ani za dużo. Drzewo nie zawsze wymaga wykonywania cięć. Zwłaszcza duże i dojrzałe drzewa nie powinny być zbyt często cięte. Usuwanie konarów, skracanie drzewa, może być niezgodne z prawem, a większości przypadków jest szkodliwe dla samego drzewa, powodując duże rany lub zbyt wiele ran. Za dużo cięcia zaburza bilans energetyczny drzewa i utrudnia mu ochronę przed szkodnikami i chorobami.
W toku badań i obserwacji ustalono, że cięcie gałęzi grubszych niż 5 cm, stanowi kłopot dla drzewa. Większość gatunków nie jest w stanie skutecznie tak dużej rany zagoić. Stąd cięcie grubszych gałęzi i konarów należy nazywać amputacją i powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, to znaczy jeśli nie ma innej metody zabezpieczenia lub uniknięcia kolizji.
Usuwanie dużej ilości gałęzi w jednym czasie, wiąże się z zmniejszeniem powierzchni liści i ograniczeniem produkcji substancji zapasowych, stąd redukcja korony ponad 30% objętości, poza drzewami głowiastymi (wierzby, platany), jest szkodliwa i skutkuje osłabieniem albo uszkodzeniem drzewa.