Informacja prasowa – Akcja Drzewo za Drzewo

By 3 kwietnia 2017Aktualności

DRZEWO ZA DRZEWO

Kraków przeciwstawia się beztroskiej wycince drzew. Portal informacyjny, spoty w komunikacji miejskiej, wywiady ze specjalistami i artykuły eksperckie w mediach społecznościowych miasta, a także praktyczne promowanie idei nasadzeń kompensacyjnych. Właśnie rusza akcja społeczna „Drzewo za drzewo”.

„Ponieważ ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dała dużą swobodę obywatelom w decydowaniu o losie drzew, samorządy mogą jedynie prosić, uwrażliwiać na te kwestie i uświadamiać konsekwencje każdej decyzji o wycince” – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Kraków włącza się aktywnie w walkę o przyszłość drzew i zachęca do idei nasadzeń kompensacyjnych – czyli do sadzenia młodych drzew w miejsce likwidowanych. Trzeba jednak pamiętać, że wyrządzone szkody i tak będą olbrzymie — stuletni buk produkuje w ciągu godziny 1200 litrów tlenu, czyli tyle, co aż 2700 małych drzewek.

Specjaliści UMK na bieżąco monitorują wycinki, ich zasadność. Wielu takich przypadków udałoby się uniknąć, gdyby właściciele terenów mieli odpowiednią wiedzę o stanie roślin, a także o tragicznych skutkach, jakie ich decyzje niosą dla innych mieszkańców miasta. Brak dorosłych drzew oznacza bowiem nie tylko zanieczyszczenia powietrza, podwyższenie temperatury w miastach (brak naturalnego zacienienia), wpływa także na częstotliwość występowania takich zjawisk jak powodzie, osuwanie się terenów, susze czy wiatry huraganowe.

Akcja „Drzewo za drzewo” skierowana jest do osób fizycznych, inwestorów oraz osób pracujących na roli. Pracownicy Urzędu Miasta służą na bieżąco pomocą w ocenie terenu na którym rosną drzewa, warto się z nimi skontaktować także dlatego, że takie tereny jak parki krajobrazowe, lasy, tereny zabytkowe wciąż są chronione przez prawo, dokonującym wycinki na ich terenie i w pobliżu, nadal grożą wysokie kary.

Na stronie internetowej www.zielenwkrakowie.pl, w komunikacji miejskiej, we wszystkich oficjalnych mediach społecznościowych Miasta Krakowa przez najbliższe dwa miesiące zamieszczane będą wiarygodne i praktyczne informacje m.in. dotyczące tego, jak dbać o drzewa i krzewy, co sadzić, by jak najlepiej wpływać na jakość powietrza w mieście, jakie drzewa najdłużej sprawdzają się w miejskich warunkach. Pojawią się także spoty wideo, wywiady, materiały dedykowane dla dzieci, informacje o akcjach Urzędu Miasta, podczas których będzie można otrzymać drzewo zalecane do nasadzeń kompensacyjnych.

Kochasz przyrodę, drzewa? Nie wycinaj. Musisz? Posadź nowe.

www.zielenwkrakowie.pl

damian

Author damian

More posts by damian