Usunięcie tzw. złomów lub wywrotów należy poprzedzić oględzinami przeprowadzonymi przez pracownika urzędu. Oględziny mają na celu potwierdzenie czy drzewo może być uznane za złom lub wywrot zgodnie z definicją ustawową. W przypadku konieczności niezwłocznego usunięcia drzewa poza godzinami pracy urzędu, np. w celu umożliwienia przejazdu, należy wezwać straż pożarną.
Dopuszczalne jest usunięcie części przeszkadzających gałęzi lub konarów, należy jednak ograniczyć takie działania do niezbędnego minimum, uprzednio wykonać dokumentację fotograficzną i zadbać, aby nie zatrzeć śladów pozwalających na potwierdzenie naturalnych okoliczności powstałego zdarzenia. W przypadku złamania należy unikać odcinania pnia poniżej miejsca złamania.
UWAGA – wyłamanie jednego z konarów nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem drzewa jako złom, przechylenie się drzewa nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem go jako wywrot (w sytuacji gdy całkowitemu wywróceniu się drzewa zapobiegło oparcie się go o np. inne drzewo, decyzję w tym zakresie podejmuje pracownik UMK na podstawie m.in. oględzin strefy korzeniowej i stopnia wychylenia się drzewa)