Żywiec

Atrakcje Żywca i okolicy

Miasto Żywiec zamieszkuje na stałe niecałe 32 tysiące mieszkańców. Jednak w sezonie wypoczynkowym można w nim spotkać ich o wiele więcej. Ten stan to zasługa natury, która wyposażyła ten rejon w jeziora, kotliny oraz szczyty górskie. Dla wszystkich szukających wyjątkowego miejsca na odpoczynek to z pewnością będzie idealne.

Dla miłośników goryczki

Pierwsze skojarzenie większości Polaków z Żywcem dotyczy tradycji piwowarskiej, która rozpoczęła się już w czasach średniowiecznych. Mieszczące się przy ulicy Browarnej muzeum robi wszystko, aby pamięć o tym rozdziale historii miasta nie zginęła. Zwiedzający mają również możliwość skosztować piw rodzimej produkcji. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00.

Nowy zamek Habsburgów

Losy miasta przez wiele lat związane były z jednym najbardziej znanych europejskich rodów, Habsburgami. W centrum Żywca do dnia dzisiejszego zachował się pałac należący niegdyś do Karola Stefana Habsburga. Wokół zamku rozciąga się ogromny ogród, który warto odwiedzić zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Wygodne buty mogą okazać się niezbędne, ponieważ jego łączna powierzchnia sięga 26 h. Dzieci w czasie spaceru będą mogły zapoznać się z różnorodnymi zwierzętami. Począwszy od kury, kaczki i kozy, a skończywszy na kangurze i strusiu.

Miasto w miniaturowej skali

Na terenie pałacu i ogrodu Habsburgów można obejrzeć najciekawsze budowle związane z Żywcem w mniejszym wydaniu. Na terenie Parku Miniatur znajduje się aż 23 obiekty ważne dla miasta i jego historii. Zwiedzanie tego miejsca warto zaplanować sobie w miesiącach od maja do października.

Wypad nad jezioro

Korzystając z pięknej pogody i wolnej chwili pomiędzy odwiedzaniem kolejnych atrakcji można zrelaksować się i odpocząć nad brzegiem jeziora Żywieckiego. Jest to zbiornik utworzony w sposób sztuczny pomiędzy malowniczo wyglądającymi niezbyt wysokimi wzniesieniami. W okresie wakacyjnym na jego wodach unoszą się żaglówki i deski do windsurfingu. Warto również skorzystać ze ścieżek przeznaczonych na piesze i rowerowe wyprawy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Wszyscy, którzy planują wypoczynek w okolicy Żywca w sierpniu, koniecznie powinni wziąć udział w odbywającym się wówczas Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Na to wydarzenie przyjeżdżają wykonawcy z całego świata. Na scenie można zobaczyć artystów reprezentujących takie państwa jak: Brazylia, Grecja, czy też Chorwacja.

Na górskim szlaku

Miłośnicy gór koniecznie powinni ruszyć w kierunku góry Żar. Droga prowadząca na szczyt jest asfaltowa. Można również skorzystać z kolejki. Warto wybrać jedną z tych opcji, bowiem widok ze szczytu rozciągający się na Kotlinę Żywiecką, Beskid Zachodni i Śląski zapiera dech w piersiach. 

W górach jest przyjemnie

Zobacz, gdzie warto wybrać się dalej z Krakowa
Zakopane
Szczawnica
Żywiec
Rabka-Zdrój

© 2021 zielenwkrakowie.pl